Ako prvé prišlo na rad pátranie medzi miestnymi babičkami, akú odrodu ľudia v Suchej nad Parnou kedysi pestovali. Všetci sa so zasnívaným pohľadom do mladosti zhodli na Modrom Portugale. Historické pramene siahajú v zmienkach o Modrom Portugale v tomto regióne až do sedemnásteho storočia.
Modrý Portugal sa stal teda našou dominantnou odrodou – z rešpektu k minulosti, ku geniu loci, no aj z celkom logickej úvahy, ako si nájsť svoje miesto, medzi čoraz lepšími slovenskými vinárstvami. Veď kto by už bol zvedavý na ďalší Cabernet či Merlot, odrody, ktoré doslova zaplavili svet aj Slovensko.
Stali sme sa tak jedným z mála vinárstiev, ktoré túto pôvodnú odrodu s hrdosťou prinášajú na stoly milovníkov vína.
Materiál na štepy tejto odrody sme získali z pôvodných viníc, ktorých fragmenty ešte stále existujú na miestach, kde sa stretajú Ružová dolina so susednou dolinou zvanou Vlčia.
Ostatnú časť našej vinice na Rosenbergu obývajú Svätovavrinecké a Alibernet, Rizling rýnsky a Sauvignon blanc.
Pravidelný vetrík z kopcov Malých Karpát každý večer okolo pol desiatej osuší, ochladí a prevzdušní hrozno a spolu s večerným pokojom priláka zajace a bažanty a odstraší kadejaké hniloby vínne.
Teplé predoberačkové dni sú zradné. Pri rannej prechádzke tipujeme 2 dni do vinobrania a nakoniec často po večernej kontrole začneme na poslednú chvíľu hromadne obvolávať dobrých známych a priateľov, ktorí ochotne ráno prídu oberať: ručne, do špeciálnych plytkých debničiek, aby sa hrozno svojou váhou nepopučilo a nezačalo sa lisovať samo a predčasne.
Špecifická atmosféra miestnych viníc inšpirovala Františka Hečka, spisovateľa a rodáka zo Suchej nad Parnou, aby napísal románovú ságu Červené víno, ktorá sa odohráva práve v tomto regióne, v susednej Vlčej doline (Vlčindol). Verne opisuje prostredie a život vinárskej rodiny s jej každodennými radosťami i starosťami.